Peníze jsou velké tabu. Partneři si často svěří kdejakou bolístku z dospívání, ale o penězích toho druhého často neví nic. Většina z nás má totiž v sobě zakódováno, že mluvit o financích není slušné. Ale přitom je to téma jako každé jiné.
Pro začátek se partnera zeptejte, jaké má na peníze vzpomínky z dětství a jakým způsobem hospodařili jeho rodiče. V mnoha případech lépe pochopíte, proč má vaše drahá polovička k penězům právě ten postoj, který má. A už jen to může být velký krok vpřed.
Dalším krokem jsou pravidelné hovory o aktuální finanční situaci. Ideální jsou setkání jednou týdně. Uvařte si kávu nebo dobrý čaj a na chvíli si spolu sedněte nad účty.
Oba tak budete vědět, na čem jste. Nehrozí, že si jeden z vás bude myslet, že máte peněz dost a začne plánovat velké výdaje.
Dusit v sobě jakékoliv problémy se nevyplácí. Budete špatně spát, budete nervózní a celkově to může mít vliv na váš zdravotní stav. Když se s finančními starostmi svěříte blízkému člověku, uleví se vám.
Může to být třeba kamarádka nebo rodiče, ale nezapomínejte, že ten hlavní s kým byste měli mluvit, je váš partner.
Pokud všechny nákupy platí jen muž nebo žena, snadno se stane, že druhý zapomene, kolik peněz stojí jídlo a oblečení. Pak může mít pocit, že druhý příliš utrácí, i když to není pravda.
Proto je dobré chodit do obchodů společně, aby se i druhý z páru na vlastní kůži přesvědčil o aktuálních cenách.
Pokud se nemůžete shodnout na tom, kterou věc koupit jako první, sepište si na papír plusy a mínusy. Jakmile budou argumenty písemně, bude se vám lépe rozhodovat.
Důležité také je, aby stále neměl přednost jen jeden z partnerů. Ten druhý by se logicky cítil naštvaný. Proto je dobré se v rozhodování o koupi věcí střídat.
A jak je to u vás doma? Máte nějakou osvědčenou metodu? Napište nám ji na Facebook.