Kolik peněz vám ročně ušetří LED žárovka či novější lednice? A co jízda MHD? Udržitelnost se vyplácí – a to nejen pro životní prostředí, ale i pro váš měsíční rozpočet. Možná budete překvapeni, že udržitelnějším jednáním můžete ušetřit desetitisíce ročně. A některé změny vás nebudou stát víc, než chuť se do nich pustit.
Než se pustíte do větších změn, zkuste jednoduše snížit svoji spotřebu elektřiny. Stačí zhasnout světla, když je nepoužíváte. Snížit teplotu na termostatu o pár stupňů. Při praní zvolit studenější vodu a namísto sušičky věšák. Doporučujeme také odpojit z elektřiny zařízení, která právě nepoužíváte – elektronika v pohotovostním režimu, zvláště ta staršího data, dokáže spotřebovat až 10 % energie vaší domácnosti.
Dalším jednoduchým krokem je výměna běžných žárovek za LED žárovky, které jsou až 8x úspornější a navíc mnohem déle vydrží. Měsíc svícení jedním LED svítidlem po dobu 3 hodin vás vyjde přibližně na 5 korun, zatímco klasická žárovka vám naúčtuje 40 korun. Náklady si vynásobte počtem svítidel a měsíců v roce a máte jasno…
Máte doma spotřebič staršího data? Pak se vyplatí investice do energeticky úspornějšího modelu. Ušetřit vám může i tisíce korun ročně. Zatímco provoz 15 let staré lednice vás vyjde přibližně na 3 500 korun ročně, u nová lednice třídy C to bude kolem 1 300 korun ročně.
Tip: Při výběru se neřiďte pouze energetickými štítky, které se nedávno měnily, ale hlavně číslem uvádějícím spotřebu elektřiny v kWh.
Kvalita znamená dlouhodobý užitek. A i když si za ni ze začátku připlatíte, ve výsledku vás vyjde mnohem levněji. Zkuste se při nákupu nového kusu oblečení nebo bot řídit konceptem cost per pay – stačí vydělit cenu oblečení počtem nošení.
Ukáže, že koupě bot za 500 Kč, které se po jedné sezóně rozpadnou, vás vyjde mnohonásobně dráž, než boty s cenovkou 2 000 Kč, které vám ale poslouží i několik dlouhých let. Koupě dražšího a kvalitního zboží má konkrétní dopady – neplýtváte zdroji, energií, penězi a ve výsledku také časem.
Nejde opomenout princip cirkulární ekonomiky a trend opakovaného využití zboží. Příkladem je služba Cashtec Upgrade, která umožňuje dlouhodobý pronájem telefonů. Po ukončení pronájmu se zařízení dá opětovně využít a to pomáhá prodlužovat délku jeho životního cyklu, jedno zařízení může být během své životnosti využito více lidmi. Později je součástí procesu i efektivní recyklace, materiály ze starých zařízení mohou být využity pro výrobu nových produktů.
Technologie využívající obnovitelných zdrojů energie se rozšiřují do stále většího počtu domácností. Nabízejí nejen ekologické, ale také ekonomické plusy. Pro nákup tepelných čerpadel, solárních panelů či kořenových čističek odpadních vod můžete využít financování v podobně dotací. Případně se taková výhodná investice do budoucna dá pokrýt i půjčkou.
A kolik vám mohou ušetřit třeba právě solární panely? To záleží na mnoha faktorech – od zvoleného počtu panelů po celkovou spotřebu domácnosti. Pro obecnou představu ale roční úspory však mohou dosahovat až 50 000 Kč s tím, že většina výrobců garantuje životnost fotovoltaiky až na 25 let.
Běžná čtyřčlenná rodina vyprodukuje přibližně 2 tuny odpadu každý rok. Zkuste se zamyslet, co z domácího odpadu můžete znovu použít nebo recyklovat. Třeba v případě oblečení můžete zvážit, zda by nešlo opravit u švadleny či vylepšit. Hezké a zachovalé oblečení můžete prodat přes internet. Stejně tak knihy, které nebudete znovu číst. Věci najdou další využití a vám se část peněz vrátí zpátky. Zkuste třeba Facebook Marketplace nebo aplikace Vinted či Knihobot.
Vaší peněžence i životnímu prostředí pomůže i recyklace a kompostování. Právě kompostováním můžete snížit množství kuchyňského a zahradního odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Výrobou vlastního kompostu uspoříte peníze za nákup běžného hnojiva a vylepšovačů půdy. A v případě některých měst, můžete snížit náklady na odvoz odpadu a opět ušetřit.
To, jak se denně dopravujeme do kanceláře či na nákup, je jedno z největších klimatických rozhodnutí, které denně děláme. V celosvětovém měřítku je právě doprava zodpovědná skoro za čtvrtinu celkových celosvětových emisí oxidu uhličitého.
Pokud je to možné, zkuste upřednostnit jízdu na kole či chůzi pěšky. A denní dojíždění autem do práce vyměňte za tramvaj či autobus. Cestování městskou hromadnou dopravou je ve srovnání s autem až trojnásobně levnější. A to nepočítáme amortizaci auta či vysoké ceny za parkování v centru větších měst.
A při delších trasách mimo město zkuste vyzkoušet výhody carsharingu. Podpoříte udržitelnější dopravu ve městech, podle některých statistik dokáže jeden sdílený automobil nahradit 15–20 aut. Současně se zbavíte nákladů souvisejících nejen s nákupem auta, ale především s jeho servisem, platbami za prohlídky či přezutí. A tady už mluvíme i o desetitísících ročně.
Zajímavost: Podle statistik brněnského dopravního podniku najede průměrný cestující denně MHD 13 km. S roční jízdenkou ho cestování vyjde na 13 Kč denně. Kdyby jezdil autem, zaplatí o 23 korun víc.
Čím začnete? Některé ze zmíněných bodů se ve vašem rozpočtu projeví pozitivně téměř okamžitě. Dalším to bude možná chvíli trvat, ale o to vyšší úsporu vám umožní. Neváhejte a udělejte proto krok vpřed k udržitelnější budoucnosti naší planety i k udržitelnějšímu rozpočtu svojí domácnosti. Budete překvapeni, kolik se dá ušetřit.