K domácí sklizni nepotřebujeme desítky hektarů polí za domem. Nadšenci se mohou starat o rostliny i na balkonech v centru velkých měst. V květináčích vypěstujete většinu druhů zeleniny.
Lidé z vesnic, které neomezuje prostor, mohou mít všechno - od hrášku přes vlašské ořechy až po trnkový sad. Mějte ale na paměti, že pěstování neznamená jen místo na růst rostlin, ale také na jejich uskladnění.
Pěstováním můžete ročně ušetřit i několik stovek korun. Jen se musíte zaměřit na plodiny, které jsou v obchodech drahé a přitom je jednoduché si je vypěstovat svépomocí. Ukažme si to na příkladu česneku.
Kilogram žádaného českého česneku se prodává i za 150 korun, přitom jeho pěstování není náročné. Na podzim jej zasadíte, záhon jen občas zalejete, hnojení není potřeba. V létě sklízíte bohatou úrodu.
Podobně nenáročné pochutiny jsou například oblíbené dýně hokaido, rajčata ale i v obchodech drahé maliny, nebo rybíz. Samostatnou kapitolou jsou bylinky. Většina z nich dobře roste i v květináčích. Navíc chuť čerstvé bazalky, máty, tymiánu nebo rozmarýnu se s kořením v sáčku nedá srovnat.
Pak je ovšem zelenina, které spotřebujete kvanta a jejíž cena v obchodech je nízká. Na pěstování brambor, cibule, nebo zelí navíc potřebujete dostatečně hluboké záhony, proto balkonové pěstování nepřichází v úvahu.
Pokud máte dostatek místa na zahradě, klidně si plodiny zasaďte, budete ale čelit mnoha škůdcům, o vydatném zalévání nemluvě.
Ušetřit by chtěl asi každý, ale ne všechno je o penězích. Starání se o záhonky je oblíbené hobby nejen starších ročníků. Má totiž spoustu výhod.
Pěstujete doma zeleninu? Jakým plodinám se dařilo a kterým méně? Napište nám do komentářů, nebo na Facebook.