Pro lidi s finančními problémy mají půjčky od známých samé výhody - 0% úrok, volná doba splácení a žádné upomínky při nesplácení v termínu. Věřitelé oproti tomu půjčují peníze (a často i velké částky) jen tak na dobré slovo.
Přátelům v nesnázích je totiž těžké říct ne a členům rodiny už vůbec. Je ale rozdíl, když vás sestra požádá o půjčku na rekonstrukci bytu nebo z vás kamarád každý měsíc tahá peníze na nájem. V obou případech byste ale měli dodržet základní pravidlo:
Vždy o půjčce sepište smlouvu nebo jiný doklad.
Žádostí o sepsání se sice vystavíte výčitkám, že dotyčnému nevěříte, ale nedá se nic dělat - pořádek dělá přátele. Navíc kdo má v úmyslu peníze vrátit, tomu podepsání formuláře nemůže vadit.
Úplně slyšíme ty argumenty - vždyť je to přeci rodina! Vždyť se známe už od školky! Bohužel máloco kazí vztahy tak efektivně jako peníze. Server ePohledávky.cz si loni dělal statistiku, jejíž výsledky hovoří samy za sebe:
To nezní zrovna pozitivně, že? A to stále mluvíme jen o penězích. Žádná statistika totiž nezachytí ochlazení vztahů a pocity ze ztráty důvěry v blízkého člověka
Půjčku blízkým proto vždy vnímejte až jako poslední možnost při řešení jejich problémů. Abyste si mohli být jistí, že své peníze opět uvidíte a nepoznamená to vaše vztahy, dodržte také následující postup:
Všechno sepište - nejdůležitější bod. Kdyby se cokoli zvrtlo, budete mít v ruce důkaz, že vám dotyčný dluží peníze. Ideální je smlouva nebo notářský zápis, postačí ale i obyčejná směnka.