Nerozpoznáte-li padělanou bankovku hned při nákupu, nezbývá nic jiného, než ji odevzdat:
Pokud se ukáže její nepravost, bude bez náhrady uschována pro další vyšetřování a vy tak přijdete o celou částku. Určitě se nepokoušejte udat falšovanou hotovost dál. Je to trestný čin, za který vám hrozí odnětí svobody až na dva roky.
Tip: Ušetřete čas a běžte s podezřením na padělanou bankovku rovnou do České národní banky nebo na policii, běžná banka by případ předávala dál a o to déle byste čekali.
S padělanými bankovkami se nejčastěji setkáte ve směnárnách, barech a hernách. Zvýšené riziko je ve špatně osvětlených prostorách a tam, kde s penězi manipulujeme ve spěchu a velkém množství.
České bankovky jsou nejen pěkně graficky zpracované, ale i vybavené ochrannými prvky, které znesnadňují falšování. Ochranné prvky jsou také cestou, jak rozeznat pravost. Čím více prvků zkontrolujete, tím je větší šance, že případný podvod odhalíte.
Nejnáročnější na padělání je vodoznak a současně ho snadno přezkoumáte pohledem proti světlu. Není sice pravidlem, že když nalezneme vodoznak, je bankovka pravá, ale s vysokou pravděpodobností, to tak bude.
Lesklý proužek z metalizované hmoty prostupuje bankovkou dovnitř a ven. Vytváří čtyři lesklé obdélníčky s popiskem. Je viditelný jen z přední strany.
Tip: Zahýbejte bankovkou a ujistěte se, že se okénka lesknou.
Drobná barevná vlákna o délce 6 mm jsou zapuštěna do papíru bankovky. Mají oranžovou barvu. Jsou rozmístěna nepravidelně po celé ploše.
Tip: Prohlédněte bílé okraje, zde budou oranžová vlákna nejzřetelnější.
Společně s vodoznakem můžete kontrolovat i soutiskovou značku a skrytý obrazec. Soutisková značka je na bankovkách 500 a 1000 Kč kruhová a znázorňuje písmena ČR, ta jsou celá viditelná jen při pohledu proti světlu.
Tip: Nebojte se natočit bankovku proti světlu a značku zkontrolovat.
Skrytý obrazec se objeví při pohledu na bankovku ve vodorovné poloze v úrovni očí, pohled musí směřovat ke světlu. Najdete jej v pravém dolním rohu.
Stejně dobře můžete kontrolovat i proměnlivou barvu lipového listu v případě 1000 Kč nebo stylizovaného květu na bankovce 500 Kč. Při náklonu se ze zlaté změní na zelenou. Efekt je zajištěn speciální tiskovou barvou, která mění svou barvu v závislosti na úhlu dopadajícího světla.
Dvoucentimetrový duhově lesklý pruh umístěný na líci po pravé straně odhaluje při náklonu číslici 1000. Bankovku stačí naklonit a sledovat, jak se vykreslí částka oproti fialkovému a zlatému pozadí pruhu. Na nižších bankovkách tento ochranný prvek není.
Mikrotext sestává z opakujících se čísel odpovídajících hodnotě bankovky. Najdete jej na přední straně vepsaný do samotné velké číslovky v levém horním rohu a také vpravo u číselné hodnoty v barevném proužku. Na zadní straně je mikrotext vedle státního znaku.
Tip: Před návštěvou směnárny si zopakujte základní ochranné prvky měn, které chcete směnit.
Jakožto členové Evropské unie se často setkáváme s eury. Jejich kontrola probíhá pohmatem, nastavením proti světlu a nakloněním. Prohlédněte si podrobný návod s přehlednými videi.
Kdy si dáváte pozor na pravost bankovek? Napište nám do komentářů anebo na Facebook.