Za „blbou náladou“ ve velké míře stojí nedostatek vitamínu D, který se tvoří v kůži slunečním zářením. Déčko je důležité pro fungování imunitního systému, optimalizuje hladinu vápníku a fosforu v krvi, čímž napomáhá k udržení silných kostí. Vitamín D najdete v tresčích játrech. Menší množství obsahuje rybí maso, mléko, máslo a vejce, avokádo, banány či obilné klíčky.
Životabudič pro vaši náladu představují i vitamíny B a C. Béčko zajišťuje správné fungování kůže. Objevíte jej ve vejcích, luštěninách, masu, celozrnném pečivu, ořeších, listové zelenině, květáku, ale i červené řepě, ředkvičkách či pivu. Vitamín C doplníte hlavně paprikami, brokolicí, zelím, kedlubnami, kapustou nebo kiwi.
Pro udržení psychického zdraví hraje pohyb zásadní roli. Při fyzické aktivitě se v mozku začnou vyplavovat chemické látky serotonin a dopamin, které formují radostné pocity. S tím souvisí i zvýšení hladiny endorfinů, tedy látky, která navozuje štěstí a dobrou náladu. Aby vám bylo fajn, nemusíte zvedat desítky kil v posilovně, stačí dvacetiminutová procházka na čerstvém vzduchu denně.
Lidem s depresí pomáhá středně náročné cvičení alespoň 30 minut třikrát týdně stejně dobře jako antidepresiva. Jaký pohyb je vhodný? Běh, chůze a plavání. Náladu pozitivně ovlivňuje i takový sport, ve kterém dochází ke společenskému kontaktu. V zimě si vyrazte zapinkat badminton či squash.
Nebojte se svěřit odborníkovi. Doby, kdy byla péče o duševní zdraví vnímána jako slabost, jsou pryč. Fototerapie léčí deprese a poruchy spánku, které z nich vyplývají. Speciální lampa s intenzivním bílým světlem nahrazuje nedostatek světla ze slunce. Terapie světlem podstoupíte ambulantně u psychologa či psychiatra.
Pokud se z jakýchkoli důvodů chcete lékaři vyhnout, klidně se s ním jen poraďte. Pomůže vám vybrat speciální lampu a ukáže, jak ji používat doma. Jestli máte tu možnost, vydejte se v zimě načerpat sluníčko do teplých krajin.
Skandinávský fenomén Hygge (čtěte hüke) označuje činnost či stav, který můžeme popsat jako útulnost, příjemnost. Hygge mluví tom, jak být šťastnější v každodenním životě. Říká, že je důležité věnovat se tomu, co máme rádi. Hráli jste v dětství na flétnu a měli z toho radost? Zapískejte si i teď. Pusťte si oblíbenou písničku, film, dejte si vanu se skleničkou vína, vyrazte ven s přáteli.
Na druhé straně Hygge poukazuje, že by se člověk měl těšit i z přízemnějších věcí. Fronta na poště, přecpané MHD, ruce plné igelitek s nákupem. Zkuste se na tyto chvíle zaměřit - pozorovat lidi, přemýšlet o sobě - ne je přetrpět s chytrým telefonem v ruce. Z výzkumu zesnulého harvardského profesora Clifforda Nasse vyplynulo, že vědomá pozornost přináší uspokojení, zatímco smartphone roztěkanost.
Zima nezima, v pohodě můžete být stále, nezávisle na ročním období. Přemýšlejte o tom, co jíte, hýbejte se, najděte si čas na koníčky, věnujte se přátelům. Pokud potřebujete pomoc, řekněte si o ni. Život máme jeden a je na každém, jak jej prožije.
Máte svůj tip na to, jak zvládnout zimu v klidu a pohodě s nohama v teple? Podělte se o svou zkušenost na Facebooku.