Není to nic neobvyklého. S pamětí má občas problém až 85 % lidí ve středním věku. Existují však pomůcky, které vám usnadní jak zapamatování jmen, tak třeba právě dat, kdy máte odeslat splátku.
Problém je obvykle v tom, že jste při představování novým lidem nervózní a úplně zapomenete svůj protějšek pozorně poslouchat. Proto se na jeho jméno záměrně soustřeďte a co nejdřív ho zopakujte. Řekněte třeba: “Rád tě poznávám, Míšo.”
Dalším trikem je si k novému člověka přiřadit jeho jmenovce, kterého už znáte. Pak si stačí říct: “To je ten nový kolega, který se jmenuje stejně jako můj bratr! Takže Mojmír, jasně!”
Další věcí, která dělá lidem problémy, jsou data - třeba termín, ve kterém máte odeslat splátku. Například si potřebujete zapamatovat, že splátku máte odeslat vždy 23. den v měsíci. Vzpomeňte si, kdo má poblíž tohoto data narozeniny. Vůbec nezáleží na tom, který měsíc - důležitý je pouze den.
Pokud má třeba partner narozeniny 25. v měsíci, stačí si jednoduše zapamatovat, že splátku odesíláte o 2 dny dřív než jsou partnerovy narozeniny. To samozřejmě platí každý měsíc, nejen ten, kdy má skutečně narozeniny.
Cvičení paměti je prevencí například Alzheimerovy nemoci. V opravdu důležitých věcech jako je například splácení, je dobré na vlastní paměť úplně 100% nespoléhat.
Zapomenutí by vás mohlo přijít draho. Pro jistotu si významná data poznamenejte do kalendáře nebo si je nastavte jako upomínku do mobilu.
U finančních záležitostí dobře funguje ještě jedna užitečná pomůcka - trvalý příkaz. Nastavíte si, kolik peněz chcete odesílat na jaký účet a systém platbu každý měsíc odešle za vás. Vy jen jednou za čas zkontrolujete, jestli je vše v pořádku.