Algoritmy umělé inteligence (AI) dokážou během několika vteřin zpracovat obrovské objemy dat a zefektivnit práci v mnoha oborech. Výjimkou není ani svět financí. S pomocí AI odhalíte aktuální trendy finančního trhu, najdete investiční příležitosti a poslouží vám také jako finanční asistent s širokým rozhledem na trhu.
Uplatnění umělé inteligence ve světě financí stoupá raketovou rychlostí – zatímco německá Deutsche Bank využívá AI ke sledování portfolií bohatých klientů a přiřazuje jim tak vhodné dluhopisy či akcie, francouzská banka Société Générale vyvinula vlastní systém, který analyzuje komunikaci a odhaluje nekalé praktiky na kapitálových trzích.
Co všechno vlastně AI ve světě financí dnes dokáže?
Jednou z výhod umělé inteligence je schopnost analyzovat pomocí algoritmů strojového učení velké množství dat – třeba právě těch finančních.
Dokáže tak zachytit nové trendy v chování zákazníků a navrhovat inovace produktů a služeb, o které by právě teď mohl být na trhu zájem.
AI umí také najít netradiční investiční příležitosti. A to třeba i v reálném čase – transakce pak přímo na burze provede sama i bez lidského zásahu. Investice tak může být efektivnější.
Berte ale v potaz, že AI sice rozhoduje rychle, ale nemusí vždy brát v potaz všechny faktory, které jsou pro nás důležité. Výsledky proto nemusí vždy přesně odpovídat všem očekáváním.
Jedním z moderních způsobů, jak investovat, je pomocí robo-advisorů. Jde o AI systémy online správy peněz, které se dokážou postarat o vaše finanční portfolio.
Stačí jim poskytnout informace a své finanční cíle. Asistent pak za vás bude automaticky investovat na základě těchto údajů.
Jsou levnější než osobní makléři a hodí se pro drobnější investice. Nejznámější platformou v Česku, která má některé své procesy částečně zautomatizované, je Portu.
Jednou z velkých výhod AI je zjednodušení rutinních nebo časově náročných výpočetních úkolů. Umí tak zaměstnancům uvolnit ruce pro kreativnější práci.
Vytvoření grafů či reportů už nemusí být časově náročným úkolem. Aplikace založené na strojovém učení to dokážou zpracovat a připravit mrknutím oka.
AI systémy mohou spravovat náklady i výdaje. Spolehlivě tak sestaví i finanční rozpočty a eliminují riziko lidské chyby.
Umělou inteligenci využívají třeba chatboti, kteří slouží k odpovídání opakujících se dotazů klientů a jsou k jim k dispozici 24/7.
Přestože to může působit jako paradox, systémy AI zvládnou nabídnout individuálnější přístup díky analýze potřeb a chování zákazníků. Zvládnou tak přizpůsobit finanční poradenství na míru každému jednotlivci.
Během několika vteřin nachystají analýzu finanční historie a potenciální preference konkrétního zákazníka. Zhodnotí třeba, zda by pro něj další půjčka nebyla riziková.
Stejně tak pro něj navrhnou vhodnou investiční strategii. Připraví ideální rešerše a podklady pro finančního konzultanta, který tak dokáže zákazníkovi pomoci s výběrem nejvhodnějšího postupu či produktu.
Finanční podvody jsou dnes stále sofistikovanější a banky či platební aplikace jsou téměř denně ohroženy útoky hackerů.
AI dokáže zajistit mnohem větší kybernetickou bezpečnost. Využít může i behaviorální biometrii – jako je rozpoznávání obličeje či otisků prstů. Zvládne vás ochránit nejen před krádeží peněz, ale také identity.
Systémy AI blokují podezřelé platby ještě dříve, než by mohly napáchat škodu. Identifikují třeba neúspěšné pokusy o přihlášení nebo nezvyklé aktivity na vašem účtu. Třeba transakce v nezvyklých částkách či z několika různých zemí během krátké doby.
Právě schopnost analyzovat velké množství dat, umožňuje AI rychle identifikovat vzorce podvodné činnosti. V budoucnu tak může pomoci předcházet a odhalovat praní špinavých peněz a zabránit financování terorismu. Podle odhadů by světové ekonomice mohla ušetřit až 73 bilionů korun ročně.
AI toho dokáže finančnímu světu nabídnout spoustu – a pokud se ji rozhodnete využít jako asistivní technologii, vždy si ověřujte informace, které od ní získáte.
Výstupy AI se často zakládají na všech dostupných internetových datech, takže je více než pravděpodobné, že některá z použitých dat mohou být nekvalitní či nesprávná.
Aktuální algoritmy sice vynikají ve schopnosti extrémně rychle zpracovat biliony informací v reálném čase, nenahradí ale lidskou schopnost kritického myšlení a interpretace ve správném kontextu.