Jak zvládat život ve finanční tísni • Home Credit a.s.

Jak zvládat život ve finanční tísni

16. 04. 2020

Dle textu slavné písně Voskovce a Wericha je člověk jednou dole a jednou nahoře, a protože si myslíme, že lepší než ponechat vše náhodě, je chopit svůj úděl pevně do rukou, přinášíme vám pár zásad, jak se vyhnout finančním karambolům i době finanční krize.

Změna životních návyků může být úsporou

V současné době, kdy je většina obchodů a restaurací zavřených, lehce změníte vaše návyky. Můžete omezit nakupování na internetu nebo ušetřit výběrem levnější varianty. Při vaření lze nahradit drahé suroviny levnější variantou. Luštěniny a vejce jsou bohatým zdrojem bílkovin a jsou levnější než maso. Sezonní ovoce a zelenina je v daném ročním období také levnější. „Sepište si vaše náklady, překvapí vás, za co nejvíce utrácíte. Postupujte od nejdražších položek a škrtejte to, co nutně nepotřebujete,“ radí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman klientů Home Credit. Zamyslete se i nad neřestmi jakou jsou cigarety, káva a alkohol.

Zkontrolujte kolik platíte za finanční produkty

Poplatky v bance, za platební kartu či pojištění, nemusí být nezanedbatelné. Porovnávejte nabídky jednotlivých bank, skvělým zdrojem jsou například tabulky na mesec.cz, idnes.cz, finparada.cz.
„Máte-li více úvěrů, zvažte konsolidaci neboli sloučení všech nebo části vašich dluhů pod jediný úvěr u jednoho poskytovatele. Vždy si dejte pozor na úvěrové podmínky. Důležité je si uvědomit, že splacení stávajících dluhů novými půjčkami situaci nevyřeší,“ uvádí Zborovský.

Hledejte nové zdroje financí

Těžké období vám pomohou překlenout i věci, které nejsou nezbytné, jako hezké auto, velká televize, či drahý šperk. Zkuste získat finanční prostředky jejich prodejem, je to lepší, než se zadlužovat. Bazarů je plný internet i sociální sítě. Jednejte jen s prověřenými a důvěryhodnými uživateli! Řešením může být i brigáda nebo dokonce změna zaměstnaní. Sítě supermarketů neustále hledají nové zaměstnance či brigádníky a každá koruna se počítá!

Půjčka je až krajní řešení

Pravidlo ombudsmana klientů společnosti Home Credit, pana Miroslava Zborovského, říká: „Délka užitku produktu, který si za půjčku pořídíte by měla být delší, než je doba jejího splácení.“ Z logiky této věty vyplývá, že řešit finanční tíseň půjčkou je až úplně poslední možnost. Pokud se pro ni přeci jen rozhodnete, vždy musíte mít jasný plán, jak budete půjčku splácet. Dbejte na výběr poskytovatele, ideálně prověřujte jeho důvěryhodnost například pomocí žebříčku nezávislé neziskové organizace Člověk v tísni. A u každého úvěru řešte nejen výši úroků, ale hlavně roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která zohledňuje i všechny skryté poplatky. Nikdy si neberte půjčku větší, než opravdu nutně potřebujete.

Nezvládáte splácet, nepanikařte a nedělejte mrtvého brouka

Situaci začněte včas a účinně řešit. Pokud si nejste jistí, že splátku dokážete uhradit, jednejte ještě před termínem její splatnosti. Mnoho poskytovatelů úvěru umožňuje splátku na určitou dobu odložit nebo snížit bez jakéhokoliv postihu. V tomto okamžiku s poskytovatelem můžete prověřit i možnost využít pojistku.

V nouzi poznáš přítele

Vždy, když máte pocit, že sami situaci nevyřešíte, kontaktujte ideálně nezávislou, neziskovou poradnu. Jejich služby bývají poskytovány zdarma a nesnaží se vám nabídnout žádný firemní produkt.
Za svou situaci se nestyďte a hledejte pomoc i mezi svými blízkými. Rodina a přátelé vám mohou například pohlídat děti, abyste mohl/a na brigádu nebo vám poradí, kde hledat novou práci či jak ušetřit výhodným nákupem.

Zlepšení rodinného rozpočtu je cílem celé rodiny, stejně jako příjmy, i výdaje se týkají všech členů domácnosti a všichni by se měli podílet na zvládnutí těžké životní situace.